  • C0402C751J3GAC7867
C0402C751J3GAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0402C751J3GAC7867
HK JDW NO:
417-C0402C751J3GAC7867
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
SMD Comm C0G 750pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 3776
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0402C751J3GAC7867
    Select All
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%