  • C0402C680K5RACAUTO
C0402C680K5RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0402C680K5RACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C680K5RACAUTO
Package:
0402
Purchasing and Inquiry
C0402C680K5RACAUTO Overview
This part is characterized as having 10% tolerance, also known as negative tolerance.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Having a tolerance of 10% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C0402C680K5RACAUTO Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0402C680K5RACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0402C680K5RACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0402C680K5RACAUTO
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm