  • C0402C473J8NACTU
C0402C473J8NACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C473J8NACTU
HK JDW NO:
417-C0402C473J8NACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X8L HT150C 0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 6780
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0402C473J8NACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    SMD Comm X8L HT150C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8L
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X8L
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    10V
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    300μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm