  • C0402C273K3RACTU
C0402C273K3RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C273K3RACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C273K3RACTU
Package:
Datasheet:
C0402C273K3RACTU
Purchasing and Inquiry
C0402C273K3RACTU Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.300μm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C0402C273K3RACTU Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C0402C273K3RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0402C273K3RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C0402C273K3RACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    27nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Lead Pitch
    300μm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm