  • C0402C122F4GAC
C0402C122F4GAC
advertisement
Manufacturer No:
C0402C122F4GAC
HK JDW NO:
417-C0402C122F4GAC
Package:
0402
Datasheet:
Description:
1.2nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
C0402C122F4GAC
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK CASSETTE; TR, PUNCHED PAPER, 7/13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm