  • C0402C120J5GACAUTO
C0402C120J5GACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C0402C120J5GACAUTO
HK JDW NO:
417-C0402C120J5GACAUTO
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C0402C120J5GACAUTO Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C0402C120J5GACAUTO Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C0402C120J5GACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C0402C120J5GACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0402C120J5GACAUTO
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Auto C0G
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm