  • C0402C104Z9VACTU
C0402C104Z9VACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C104Z9VACTU
HK JDW NO:
417-C0402C104Z9VACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm Y5V 0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0402C104Z9VACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm Y5V
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    300μm
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm