  • C0402C103M3RACTU
C0402C103M3RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C103M3RACTU
HK JDW NO:
417-C0402C103M3RACTU
Package:
Datasheet:
C0402C103M3RACTU
Description:
10nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 8308
Step5Bar-code shipping tag
C0402C103M3RACTU
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm