  • C0402C102K3RACTU
C0402C102K3RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C102K3RACTU
HK JDW NO:
417-C0402C102K3RACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
C0402C102K3RACTU
Purchasing and Inquiry
C0402C102K3RACTU Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.A voltage of 25V can be used for operation.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 300μm.
C0402C102K3RACTU Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C0402C102K3RACTU Applications
There are a lot of KEMET C0402C102K3RACTU applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C0402C102K3RACTU
    Select All
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    300μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm