  • C0402C102J3RACTU
C0402C102J3RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C0402C102J3RACTU
HK JDW NO:
417-C0402C102J3RACTU
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 33118
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C0402C102J3RACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    300μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm