  • C0402C102F8JAC7867
C0402C102F8JAC7867
advertisement
Manufacturer No:
C0402C102F8JAC7867
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C0402C102F8JAC7867
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm U2J 1000pF 10V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C0402C102F8JAC7867
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm U2J
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Low ESL, Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    1000pF
  • Height
    550μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm