  • BZX884-C36,315
BZX884-C36,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-C36,315
HK JDW NO:
554-BZX884-C36,315
Datasheet:
BZX884-C36,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-C36,315 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 25.2V is required.Voltage (Tol) is limited to 5%.Reverse leakage currents can reach 50nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.This device should function properly at a peak reverse voltage of 50nA.
BZX884-C36,315 Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX884-C36,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-C36,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-C36,315
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    BZX884C36
    1
  • Working Voltage
    36V
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 25.2V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    36V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    5%