  • BZX884-C2V7,315
BZX884-C2V7,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-C2V7,315
HK JDW NO:
554-BZX884-C2V7,315
Datasheet:
BZX884-C2V7,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-C2V7,315 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 20μA @ 1V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.A maximum reverse leakage current is reached at 20μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX884-C2V7,315 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
BZX884-C2V7,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-C2V7,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-C2V7,315
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    BZX884C2V7
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.705V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%