  • BZX884-B6V8,315
BZX884-B6V8,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-B6V8,315
HK JDW NO:
554-BZX884-B6V8,315
Datasheet:
BZX884-B6V8,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-B6V8,315 Overview
A reverse leakage current of 2μA @ 4V is required to supply this electrical device.A maximum reverse leakage current is reached at 2μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.8V volts.Wdiodeh a zener current of 200mA, diode is highly flexible in terms of design.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX884-B6V8,315 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 200mA
BZX884-B6V8,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-B6V8,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-B6V8,315
    2
  • Supplier Device Package
    DFN1006-2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    BZX884B6V8
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    200mA