  • BZX884-B16,315
BZX884-B16,315
advertisement
Manufacturer No:
BZX884-B16,315
HK JDW NO:
554-BZX884-B16,315
Datasheet:
BZX884-B16,315
Purchasing and Inquiry
BZX884-B16,315 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 11.2V.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX884-B16,315 Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX884-B16,315 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX884-B16,315 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX884-B16,315
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    BZX884B16
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 11.2V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%