  • BZX85C6V8 A0G
BZX85C6V8 A0G
advertisement
Manufacturer No:
BZX85C6V8 A0G
HK JDW NO:
799-BZX85C6V8 A0G
Datasheet:
BZX85C6V8 A0G
Description:
3.5Ohms ±5% 1μA @ 4V -65°C~200°C TJ DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
BZX85C6V8 A0G
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 10mA
  • Power - Max
    1.3W
  • Impedance-Max
    3.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V