  • BZX84J-B12,115
BZX84J-B12,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX84J-B12,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84J-B12,115
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
BZX84J-B12,115
Purchasing and Inquiry
BZX84J-B12,115 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 8V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 12V.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.1.1V @ 100mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84J-B12,115 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX84J-B12,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84J-B12,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84J-B12,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±2%
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BZX84JB12
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    550mW
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    12V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA