  • BZX84C9V1ET3G
BZX84C9V1ET3G
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C9V1ET3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C9V1ET3G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C9V1ET3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C9V1ET3G
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW