  • BZX84C8V2-7
BZX84C8V2-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C8V2-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C8V2-7
Datasheet:
BZX84C8V2-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C8V2-7
    3
  • Weight
    200.998119mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    8.2V
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZX84C8V2
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700nA @ 5V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    38mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.1%
  • Peak Reverse Current
    700nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm