  • BZX84C5V1LT3
BZX84C5V1LT3
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C5V1LT3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C5V1LT3
Datasheet:
BZX84C5V1LT3
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±6% 5.1V 2μA @ 2V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C5V1LT3
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    10mA
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    5.1V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84C5V1
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V