  • BZX84C5V1LT1
BZX84C5V1LT1
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C5V1LT1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C5V1LT1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84C5V1LT1
Purchasing and Inquiry
BZX84C5V1LT1 Overview
A reverse leakage current of 2μA @ 2V is required to supply this electrical device.5.88% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 2μA.A zener current of 10mA makes it highly flexible in terms of design.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84C5V1LT1 Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 10mA
BZX84C5V1LT1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C5V1LT1 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C5V1LT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    5.1V
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84C5V1
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    60Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Breakdown Voltage
    5.4V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    940μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm