  • BZX84C4V7
BZX84C4V7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C4V7
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX84C4V7
Datasheet:
BZX84C4V7
Purchasing and Inquiry
BZX84C4V7 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 2V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V during operation.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 3μA.
BZX84C4V7 Features
reverse leakage current of 3μA @ 2V
3μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 5mA
BZX84C4V7 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX84C4V7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C4V7
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX84C4V7.
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    SOT-23-3 (TO-236)
  • Weight
    59.987591mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    260pF
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    4.7V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Base Part Number
    BZX84C4V7
  • Working Voltage
    4.7V
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    2A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 2V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    80Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    4.7V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    4.7V
  • Zener Voltage
    4.7V
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    930μm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm