  • BZX84C3V9W-7-F
BZX84C3V9W-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C3V9W-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C3V9W-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BZX84C3V9W-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C3V9W-7-F Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.3μA is the maximum reverse leakage current.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 3μA is recommended.
BZX84C3V9W-7-F Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 5mA
BZX84C3V9W-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C3V9W-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C3V9W-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.9V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C3V9
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Peak Reverse Current
    3μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm