  • BZX84C3V3 RFG
BZX84C3V3 RFG
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C3V3 RFG
HK JDW NO:
799-BZX84C3V3 RFG
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±5% 5μA @ 1V -65°C~150°C TJ 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C3V3 RFG
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.3V
  • Working Test Current
    5mA
  • Reverse Current-Max
    5μA
  • Dynamic Impedance-Max
    95Ohm
  • Reverse Test Voltage
    1V
  • Knee Impedance-Max
    600Ohm