  • BZX84C2V4-7-F
BZX84C2V4-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C2V4-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C2V4-7-F
Datasheet:
BZX84C2V4-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C2V4-7-F Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.During reverse leakage, the maximum current reaches 50μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device can function fully with a reverse peak voltage of 50μA.
BZX84C2V4-7-F Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
the zener current of 5mA
BZX84C2V4-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C2V4-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C2V4-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±8%
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    2.4V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C2V4
    1
  • Working Voltage
    2.4V
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Voltage Tolerance
    8%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm