  • BZX84C15 BK PBFREE
BZX84C15 BK PBFREE
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C15 BK PBFREE
HK JDW NO:
154-BZX84C15 BK PBFREE
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 50nA @ 10.5V -65°C~150°C TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C15 BK PBFREE
    Voltage Reference Diodes
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.35W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    350mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Voltage Tol-Max
    8%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    30Ohm
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±5%