  • BZX84C13-7-F
BZX84C13-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C13-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C13-7-F
Datasheet:
BZX84C13-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84C13-7-F Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.42%.Reverse leakage currents can reach 100nA.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 100nA.
BZX84C13-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA
BZX84C13-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84C13-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C13-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    13V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C13
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    13V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    28mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    6.42%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm