  • BZX84C11-7
BZX84C11-7
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C11-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C11-7
Datasheet:
BZX84C11-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C11-7
    Select All
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    11V
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BZX84C11
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    20Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Output Current
    30mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    20Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    5.45%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm