  • BZX84B5V1-G3-18
BZX84B5V1-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B5V1-G3-18
HK JDW NO:
884-BZX84B5V1-G3-18
Datasheet:
BZX84B5V1-G3-18
Description:
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 5.1V 2μA @ 2V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations ZENER TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B5V1-G3-18
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Weight
    8.107964mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%