  • BZX84B5V1-7-F
BZX84B5V1-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B5V1-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84B5V1-7-F
Datasheet:
BZX84B5V1-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84B5V1-7-F Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 2μA @ 2V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.2μA is the maximum reverse leakage current.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 2μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.This device should function properly at a peak reverse voltage of 2μA.
BZX84B5V1-7-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 2μA
BZX84B5V1-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84B5V1-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B5V1-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Weight
    8.788352mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±2%
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • HTS Code
  • Power Rating
    350mW
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84B5V1
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.4mm