  • BZX84B3V3-HE3-08
BZX84B3V3-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B3V3-HE3-08
HK JDW NO:
884-BZX84B3V3-HE3-08
Datasheet:
BZX84B3V3-HE3-08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B3V3-HE3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    95Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%