  • BZX84B24VLFHT116
BZX84B24VLFHT116
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B24VLFHT116
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BZX84B24VLFHT116
Datasheet:
BZX84B24VLFHT116
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B24VLFHT116
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2.08%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 17V
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    70Ohm
  • Reference Voltage
    24V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Working Test Current
    5mA