  • BZX84B18-7-F
BZX84B18-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84B18-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84B18-7-F
Datasheet:
BZX84B18-7-F
Purchasing and Inquiry
BZX84B18-7-F Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 12.6V.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 100nA is observed.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84B18-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
BZX84B18-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BZX84B18-7-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84B18-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • HTS Code
  • Power Rating
    350mW
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84B18
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    45Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.4mm