  • BZX84-A43,215
BZX84-A43,215
advertisement
Manufacturer No:
BZX84-A43,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX84-A43,215
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BZX84-A43,215
Purchasing and Inquiry
BZX84-A43,215 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 30.1V.A voltage of 1% is considered to be the maximum that can be output (Tol).50nA is the maximum reverse leakage current.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
BZX84-A43,215 Features
reverse leakage current of 50nA @ 30.1V
50nA @ 30.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX84-A43,215 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX84-A43,215 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX84-A43,215
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX84A43
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    150Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 30.1V
  • Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    150Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    43V
  • Zener Voltage
    43V
  • Voltage Tol-Max
    1%
  • Voltage Tolerance
    1%