  • BZX79C5V6
BZX79C5V6
advertisement
Manufacturer No:
BZX79C5V6
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX79C5V6
Datasheet:
BZX79C5V6
Purchasing and Inquiry
BZX79C5V6 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 2V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 100mA.For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 1μA is recommended.
BZX79C5V6 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA
BZX79C5V6 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX79C5V6 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79C5V6
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX79C5V6.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    80g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Axial
  • HTS Code
  • Capacitance
    95pF
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    5.6V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    BZX79C5V6
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    5.6V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Breakdown Voltage
    5.6V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Diameter
    1.91mm
  • Height
    6.35mm
  • Length
    4.56mm
  • Width
    6.35mm