  • BZX79C3V3
BZX79C3V3
advertisement
Manufacturer No:
BZX79C3V3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX79C3V3
Datasheet:
BZX79C3V3
Purchasing and Inquiry
BZX79C3V3 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 25μA @ 1V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.A maximum reverse leakage current of 25μA is observed.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.Zener single diode reaches 1.5V @ 100mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).This device should function properly at a peak reverse voltage of 25μA.
BZX79C3V3 Features
reverse leakage current of 25μA @ 1V
25μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 25μA
the zener current of 5mA
BZX79C3V3 Applications
There are a lot of ON Semiconductor BZX79C3V3 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79C3V3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX79C3V3.
    Select All
  • Length
    4.56mm
  • Width
    6.35mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    2
  • Weight
    80g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    BZX79C3V3
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    95Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    25μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Breakdown Voltage
    3.3V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Diameter
    1.91mm
  • Height
    6.35mm