  • BZX79-C9V1,143
BZX79-C9V1,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C9V1,143
HK JDW NO:
554-BZX79-C9V1,143
Datasheet:
BZX79-C9V1,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-C9V1,143 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 6V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 3A.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 500nA zener current.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-C9V1,143 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3A
the zener current of 500nA
BZX79-C9V1,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C9V1,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C9V1,143
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Base Part Number
    BZX79C9V1
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    3A
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%