  • BZX79-C6V2,113
BZX79-C6V2,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C6V2,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C6V2,113
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
BZX79-C6V2,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C6V2,113 Overview
A reverse leakage current of 3μA @ 4V is required to supply this electrical device.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).Reverse leakage current reaches 3μA at its maximum.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX79-C6V2,113 Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZX79-C6V2,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C6V2,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C6V2,113
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C6V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm