  • BZX79-C56,113
BZX79-C56,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C56,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C56,113
Datasheet:
BZX79-C56,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-C56,113 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 39.2V is required.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 56V.Setting the working test voltage to 2mA will allow this device to operate.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX79-C56,113 Features
reverse leakage current of 50nA @ 39.2V
50nA @ 39.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA
BZX79-C56,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C56,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C56,113
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C56
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Reference Voltage
    56V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA