  • BZX79-C51,143
BZX79-C51,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C51,143
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX79-C51,143
Datasheet:
BZX79-C51,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-C51,143 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 35.7V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX79-C51,143 Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
BZX79-C51,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C51,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C51,143
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BZX79C51
  • Pin Count
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    180Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 35.7V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    180Ohm
  • Test Current
    2mA
  • Reference Voltage
    51V
  • Zener Voltage
    51V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%