  • BZX79-C3V9,143
BZX79-C3V9,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C3V9,143
HK JDW NO:
554-BZX79-C3V9,143
Datasheet:
BZX79-C3V9,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-C3V9,143 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V volts.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-C3V9,143 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-C3V9,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C3V9,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C3V9,143
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Base Part Number
    BZX79C3V9
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA