  • BZX79-C27,143
BZX79-C27,143
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-C27,143
HK JDW NO:
554-BZX79-C27,143
Datasheet:
BZX79-C27,143
Purchasing and Inquiry
BZX79-C27,143 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 18.9V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
BZX79-C27,143 Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
BZX79-C27,143 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-C27,143 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-C27,143
  • Base Part Number
    BZX79C27
  • Pin Count
    2
  • Reference Standard
    IEC-60134
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±5%