  • BZX79-B7V5,133
BZX79-B7V5,133
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B7V5,133
HK JDW NO:
554-BZX79-B7V5,133
Datasheet:
BZX79-B7V5,133
Purchasing and Inquiry
BZX79-B7V5,133 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5V.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX79-B7V5,133 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX79-B7V5,133 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B7V5,133 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B7V5,133
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Tolerance
    ±2%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    O-LALF-W2
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    400mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    7.5V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.5V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA