  • BZX79-B6V8,113
BZX79-B6V8,113
advertisement
Manufacturer No:
BZX79-B6V8,113
HK JDW NO:
554-BZX79-B6V8,113
Datasheet:
BZX79-B6V8,113
Purchasing and Inquiry
BZX79-B6V8,113 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2μA @ 4V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 2μA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX79-B6V8,113 Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
BZX79-B6V8,113 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX79-B6V8,113 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX79-B6V8,113
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    400mW
    WIRE
  • Base Part Number
    BZX79B6V8
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%