  • BZX784C27-TP
BZX784C27-TP
advertisement
Manufacturer No:
BZX784C27-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-BZX784C27-TP
Package:
SOD-723
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 80Ohm ±7.04% 100nA @ 18.9V -55°C~150°C TJ SOD-723
Step5Bar-code shipping tag
BZX784C27-TP
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-723
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±7.04%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.15W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 18.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    150mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Reference Voltage
    27V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    27V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    2mA
  • Dynamic Impedance-Max
    80Ohm