  • BZX585-C3V9,115
BZX585-C3V9,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C3V9,115
HK JDW NO:
554-BZX585-C3V9,115
Datasheet:
BZX585-C3V9,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C3V9,115 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 3μA @ 1V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 3μA.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.
BZX585-C3V9,115 Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
BZX585-C3V9,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C3V9,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C3V9,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    BZX585C3V9
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.905V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%