  • BZX585-C15,115
BZX585-C15,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-C15,115
HK JDW NO:
554-BZX585-C15,115
Datasheet:
BZX585-C15,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-C15,115 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 10.5V is required to supply this electrical device.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V.This device should be operated with a 5mA working test voltage.For operation, diode reaches 1.1V @ 100mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX585-C15,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX585-C15,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-C15,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-C15,115
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Base Part Number
    BZX585C15
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA