  • BZX585-B15,115
BZX585-B15,115
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B15,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-B15,115
Datasheet:
BZX585-B15,115
Purchasing and Inquiry
BZX585-B15,115 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50nA @ 10.5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 15V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.1V @ 100mA.
BZX585-B15,115 Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
BZX585-B15,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B15,115 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B15,115
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.3W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    300mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    15V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Working Test Current
    5mA