  • BZX585-B11,135
BZX585-B11,135
advertisement
Manufacturer No:
BZX585-B11,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BZX585-B11,135
Datasheet:
BZX585-B11,135
Purchasing and Inquiry
BZX585-B11,135 Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 8V is required to supply this electrical device.2% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2%.Reverse leakage current reaches a maximum of 100nA.Wdiodeh a zener current of 200mA, diode is highly flexible in terms of design.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.1V @ 100mA is provided.
BZX585-B11,135 Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 200mA
BZX585-B11,135 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. BZX585-B11,135 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
BZX585-B11,135
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    11V
  • Zener Voltage
    11V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    2%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    200mA