  • BZX55C33
BZX55C33
advertisement
Manufacturer No:
BZX55C33
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BZX55C33
Datasheet:
BZX55C33
Description:
80Ohms ±6% 33V 100nA @ 24V -65°C~200°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Quantity:
In Stock : 3546
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BZX55C33
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BZX55C33 .
    Select All
  • Mount
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-35
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±6%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    33V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 24V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 100mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    80Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    12mA